Brahioplastika – zatezanje nadlaktica

Zatezanje nadlaktica ili brahioplastika podrazumeva uklanjanje viška kože i masnog tkiva u predelu nadlaktice. Brahioplastika dovodi do lepšeg i mlađeg izgleda nadlaktica. Vrlo česte promene u telesnoj težini, godine starosti, pa čak i nasledni faktori, mogu nadlakticama dati izgled opuštenosti. Vežbe, posebno za m.biceps brachii, ojačavaju tonus mišica nadlaktica, ali vežbama ne može da se reši višak kože koja godinama gubi elastičnost.

Tehnike koje se koriste za zatezanje nadlaktice su:

1. hiruška intervencija

2. liposukcija.

Hiruška intervencija se radi u slučaju kada postoji višak kože i masti. Rezovi su smešteni sa unutrašnje strane nadlaktica, a dužina zavisi od količine viška kože i masnog tkiva. Rez se može prostirati od lakta do pazuha, a može biti postavljen visoko u pazuhu, što kasnije daje manje vidljiv ožiljak.

Liposukcija predstavlja tehniku usisavanja masti ispod kože, kako bi se smanjila punoća nadlaktice. Ova metoda se radi kod mladih osoba, koje imaju više masti u zoni nadlaktica, a očuvan tonus kože.

Brahioplastika – procedura

Preoperativno se dobiju anamnestički podaci i uradi klinički pregled.

Anamnestički se dobija uvid u opšte zdravstveno stanje, hronične bolesti, upotrebu lekova, alergiju na lekove, prethodne operacije. Kliničkim pregledom se procenjuje koja tehnika će se koristiti.

Ako se zakaže brahioplastika, preporučuje se prekid uzimanja aspirina, antiinflamatornih lekova i opšte lekova koji povećavaju krvarenje.

Na dan operacije pacijent sebi treba da obezbedi sopstveni prevoz ili pratnju.

Pacijent takođe potpisuje pristanak na operaciju i naprave se preoperativne fotografije.

Brahioplastika se radi u opštoj anesteziji, traje 1,5h.

Nakon operacije, pacijent u bolnici ostaje 24h.

Sutradan ide kući, kada se ujedno skidaju i drenovi.

U prvih 7 dana nosi poseban steznik za ruke, koji može dati poseban osećaj nelagodnosti, stezanja i bola, ali je potreban zbog smanjenja otoka i pojave seroma.

Prva kontrola je 3. dana, druga 7. dana od operacije, a teća 14. dana od operacije, kada se skidaju konci.

Postoperativna terapija uključuje upotrebu antibiotika, analgetika i lekova za smanjenje otoka i hematoma.

U toku kućne postoperativne nege, u slučaju da pacijent oseti bilo kakvu tegobu, u smislu bola u grudima, otežanog disanja, poremećaja u srčanom radu, potrebno je da se odmah javi doktoru.

Rezultati su vidljivi odmah po operaciji, mada pacijent treba da zna da u prvo vreme ima otoka i hematoma i da se prava slika dobija nakon mesec do dva od operacije.

Da bi rezultati operacije zatezanja nadlaktica (brahioplastika) ostali što duži, preporučuje se održavanje konstantne telesne težine.

Komplikacije: bol, otok, hematom, krvarenje, infekcija, seromi, loše zarastanje rana, asimetrija, vidljiv i estetski neprihvatljiv ožiljak, promene u senzibilitetu, tromboza dubokih vena, srčane i plućne komplikacije i mogućnost reintervencije – dobri rezultati se uvek očekuju, ali ne postoji garancija. Ako slučajno nije postignut željeni rezultat u toku prve operacije, onda je druga neophodna.